RODZAJE ROZSZERZEŃ PLIKÓW



Pliki muzyczne:

AIF, AIFF, AIFC, AIFR

Format popularny niegdyś na Macintoshach, obecnie rozpowszechniony również na pecetach. Pliki AIFF nie są kompresowane, chociaż istnieje format AIFF-C, który umolżliwia kompresję nawet w stopniu 6:1.

Windows Media Player, QuickTime Player, Deli Player

MIDI, MID, RMI

Pliki muzyczne zawierające nutowy zapis utworu. Za odtwarzanie plików midi odpowiada karta muzyczna w komputerze lub podłączony do komputera moduł brzmieniowy. Pojawiają się czasami na stronach WWW jako podkład muzyczny. Ponieważ nie ma w nich sampli, zajmują niewiele miejsca.

Odtwarzacz multimedialny, Winamp, Windows Media Player

MP2, MPG, MPE, MPEG, MPEG2

Pliki o dużym stopniu kompresji, poprzednicy standardu MP3. Zapis muzyki w tym formacie łączy się ze stratami jakości. Pliki o takich rozszerzeniach mogą zawierać także filmy komputerowe.

Windows Media Player, Deli Player, Winamp

MP3, MPEG3

Pliki o dużym stopniu kompresji (nawet dziesięciokrotnym). Zapis muzyki w tym formacie łączy się ze stratami jakości, jednak dla przeciętnego słuchacza są one niesłyszalne. W internecie pliki MP3 to najczęściej spotykany format zapisu muzyki.

Winamp, Windows Media Player, Deli Player

OGG

Pliki muzyczne o dużym stopniu kompresji. Format stworzony jako konkurencja dla plików MP3, jednak mimo lepszej jakości dźwięku nie stał się tak popularny jak MP3.

Deli Player

RA

Format zapisu plików dźwiękowych wykorzystywany najczęściej w internecie. Podobnie jak w wypadku plików MP3, zapis dźwięku w tym formacie pogarsza jego jakość.

Real Player

VQF

Pliki muzyczne o dużym stopniu kompresji. Format ten podobnie jak OGG miał być w zamyśle konkurencją dla formatu MP3.

Deli Player

WAVE, WAV

Format cyfrowego zapisu dźwięku bez kompresji, popularny w Windows. Ze względu na duże rozmiary plików nie nadaje się do internetu.

Windows Media Player, Winamp

WMA Format zapisu skompresowanego dźwięku o porównywalnej jakości i stopniu kompresji jak w formacie MP3. Podczas zapisu plików WMA dodawany jest do nich specjalny podpis cyfrowy, który uniemożliwia ich odtworzenie na innym komputerze. Windows Media Player


Pliki filmowe:

ASF, WM, WMV, WMP

Rozszerzenia przypisane formatom Windows Media. Pliki o takich rozszerzeniach zawierają najczęściej filmy komputerowe oraz muzykę.

Windows Media Player

AVI, IFV

Filmy komputerowe o różnej rozdzielczości i stopniu kompresji. Pliki o takich rozszerzeniach zawierają filmy w formatach Intel Indeo oraz DivX.

Windows Media Player

DAT

Filmy w formacie Video CD (poprzednik standardu DVD, filmy w tym formacie najczęściej są dostępne na płytach CD).

Windows Media Player, PowerDVD

MOV, QT

Filmy komputerowe, rozpowszechniane w internecie, o różnej jakości obrazu. Wszystkie odmiany tego formatu najlepiej odtwarza QuickTime Player.

QuickTime Player

MPG, MPEG, MPE, MPV, M1V

Filmy komputerowe o dosyć wysokim stopniu kompresji zakodowane w formacie MPEG1 lub MPEG2. Jakość obrazu jest gorsza niż w wypadku plików DAT i DivX, ze względu na użycie kompresji stratnej. Pliki te czasami zawierają sam dżwięk.

Windows Media Player

RM, RAM

Z formatem RM można zetknąć się najczęściej w internecie, ze względu na nieduży rozmiar plików. Pliki RAM zawierają tylko odsyłacze do filmów w plikach RM.

Real Player

SWF

Pliki zawierające animacje w formacie Macromedia Plash. Można je wyświetlać za pomocą dowolnej przeglądarki stron WWW lub programu IrfanView.

Internet Explorer, IrfanView + plug-in

VOB

Pliki zawierające filmy zakodowane w formacie MPEG-2. Najczęściej spotykamy je na płytach DVD.

FreeDVD, PowerDVD


Pliki graficzne:

BMP, DIB

Umożliwiają zapis obrazów do 16 milionów kolorów i oferują jedynie słabą kompresję. Najczęściej wykorzystywane do zapisu tapet Windows.

Paint, IrfanView, Paint Shop Pro

JPG, JPEG

Najczęściej spotykany skompresowany format graficzny.

Microsoft Photo Editor, Paint i sporo innych

CDR

Pliki zawierające grafikę wektorową. Do ich wyświetlania konieczny jest program Corel DRAW. Zwykła przeglądarka plików graficznych nie wystarcza.

Corel DRAW

GIF

Format zapisu obrazków maksymalnie w 256 kolorach lub krótkich animacji, np. banerów w internecie. Najczęściej wykorzystywane przez twórców stron WWW.

IrfanView, Pain Shop Pro
i sporo innych

PNG

Pliki graficzne o wysokim stopniu kompresji bez strat jakości. Pojawiają się czasami na stronach WWW. Format PNG jako jeden z niewielu oferuje możliwość zapisu plików graficznych przy wykorzystaniu więcej niż 16 milionów kolorów.

Irfan View, Paint Shop Pro

TIF, TIFF

Format graficzny umożliwiający zapisywanie obrazów rastrowych w maksymalnie 16 miliomach kolorów z kompresją lub bez.

Irfan View, Paint Shop Prop, Imaging


Pliki skompresowane (archiwa):

ACE

Format archiwów o dużym stopniu kompresji. Często stosowany do dzielenia dużych plików na mniejsze archiwa (kolejne pliki mają rozszerzenia C00, C01, C02 itd.).

WinACE

ARJ

Pliki tworzone przez archiwizer ARJ. Bardzo stary format - praktycznie nie jest już używany. Tylko niektóre z popularnych archiwizerów otwierają archiwa ARJ.

WinRar, WinACE

CAB

Archiwa zawierające wersje instalacyjne programów. Ich zawartość jest rozpakowywana na dysk twardy podczas instalacji programu, np. Windows czy Office.

Eksplorator Windows, WinACE, WinZIP, WinRAR

RAR

Format pliku o dużym stopniu kompresji - nieco większym niż popularny ZIP.

WinRAR, WinACE

ZIP

Najpopularniejszy format kompresji. Zawartość plików ZIP można także obejrzeć w Eksploratorze Windows po zainstalowaniu pakietu Foldery kompresowane.

WinZIP, WinRAR, Eksplorator Windows


Inne dokumenty:

BAT

Pliki wsadowe wykorzystywane w MS-DOS i Windows. Zawierają ciąg tekstowych poleceń, które są wykonywane przez system operacyjny po uruchomieniu takiego pliku.

Notatnik

COM, EXE

Pliki wykonywalne. Ich zawartość nie może być zmieniana, ponieważ zawierają programy w formie tak zmienionej (skompilowanej), że są niezrozumiałe dla człowieka.

Windows

DOC

Dokument programu Word. Może zawierać sformatowany tekst, grafikę tabele itp. Starsze wersje Worda nie otworzą plików zapisanych w formacie WORD97/2000.

Word, WordPad

HTM, HTML

Dokumenty hipertekstowe, które opisują wygląd strony w przeglądarce internetowej. W tym formacie tworzy się najczęściej strony WWW oraz pliki pomocy do programów.

Internet Eksplorer, Mozilla Firefox
oraz inne przeglądarki

MDB

Pliki zawierające bazy danych tworzone w programie Access. Pliki MDB najlepiej jest otwierać w tej samej wersji programu, w której plik ten został stworzony.

Access

PDF Dokumenty zawierające tekst, grafikę, oraz hiperłącza. Pliki PDF tworzone są w komercyjnym programie Adobe Acrobat, ale otworzyć je można w darmowym Acrobat Readerze. Acrobat Reader
PPT Prezentacje multimedialne podzielone na slajdy. Jeżeli nie musimy ich edytować, zawartość prezentacji można obejrzeć w darmowym programie Power Point. Viewer Power Point Viewer, Power Point
RTF Format oferujący możliwość zapisu tekstu formatowanego i z polskimi czcionkami. Pliki RTF można odczytać w większości edytorów tekstu. WordPad, Word
TXT Pliki zawierające tekst (czasami z polskimi znakami) oraz podstawowe elementy formatowania, takie jak tabulatory czy akapity. Notatnik, WordPad, Word
XLS Arkusz programu Excel. Może zawierać tabele, wykresy, rysunki i makra. Excel, Word

 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ